Keman Fiyatları

Günümüzde kemana başlama seviyesi ile usta kemancıların satın aldıkları kemanlar arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu söylemek mümkün. Şüphesiz keman fiyatları, keman yapımında kullanılan malzemenin kalitesinden, toplamda elde edilen ses seviyesindeki kaliteye göre farklılık gösterir. Keman satın alınırken dikkat edilmesi gereken ilk kriter ise çalgının güvenilir bir müzik dükkanından alınmasıdır. Güvenilir ve düzenli olarak piyasada ürün satışı yapan firmalar hem kalitesini ispatlamış markalarla çalışırlar, hem de müşterilerin kemanda bir sorun olduğu zaman bu firmalara giderek para iadesi veya değiştirme imkanlarından faydalanması söz konusudur.

Kaliteli müzik dükkanlarında keman fiyatları 200 TL ile 30.000 TL arasında değişim gösterir. Bu fiyat aralığında pek çok alt aralıkta keman fiyatı bulmak söz konusudur. Her ne kadar fiyat enstrümanda bir seviye göstergesi olarak düşünülse de, müzik kişisel özelliklere ve beğeniye de bağlı bir kavram olması nedeniyle bazı iyi müzisyenlerin ucuz denebilecek kemanlarla başarılı müzikler ortaya çıkardığını da söyleyebiliriz. Bununla birlikte keman nasıl çalınır hakkında başlangıç seviyesindeki keman öğrencilerinin belirli bir seviyedeki kemanlarla başlamaları da yerinde olacaktır. Kemanda kalite arttıkça duyulan sesteki kalite de artış gösterir. Bu da ister amatör ister profesyonel olsun, keman çalan kişinin seviyesinde ve müzik kapasitesinde artış sağlar.

Keman Fiyatlarında Yaş Aralıkları

Keman 4 yaşında dahi başlanabilen bir enstrüman olması nedeniyle, farklı yaş gruplarına göre farklı büyüklüklerde kemanların üretildiğini söyleyebiliriz. 4-6 yaş grup aralığında kemanın büyüklüğü standart kemanın büyüklüğünün 8’de 1’i kadardır. 4-6 yaş için en ucuz keman 200 TL iken, bu yaş aralığında keman fiyatları 3000 TL’ye kadar artış gösterebilir. Tabi bu fiyatlar güvenilir müzik dükkanlarının fiyatlarıdır. El yapımı keman yaptırarak kişilerin istedikleri fiyat aralığında kemana sahip olması da mümkündür.

6-8 yaş grubunda ise 4-6’ya göre daha fazla çeşit bulmak söz konusudur. Mavis, Rösler, Ashton gibi markalar 200-400 TL aralığında keman satışı yaparken, Yamaha marka kemanlar 1000 TL ve üzerinde fiyatlarla satışa sunulur. 6-8 yaş grubunda kemanın büyüklüğü standart keman ölçülerinin 4’te 1’i kadardir.

8-10 yaş aralığında ise keman ölçüsü standart kemanın yarı büyüklüğündedir. Bu farklı büyüklükte kemanların kesinlikle küçük yaşlarda kemana başlamak için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bu yaş aralığında da diğer yaş aralığı gibi benzer fiyat sınırlamalarının olduğunu söylemek mümkün.

Son yaş aralıkları ise 10-13 yaş ve 13 üstü yaş aralıklarıdır. 10-13 yaş aralığında yine en pahalı ve en kaliteli kemanı Yamaha markası satışa sunarken, diğer markaların 200 ila 500 TL aralıklarında ürünlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Konu batı enstrümanları olduğunda Yamaha markasının bir standardı olduğunu ve bu markanın ürünlerini satan güvenilir firmaların tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. 13 yaş üstünde ise Yamaha firmasına ek olarak Strunal ve Otto Jos. Kier gibi markaların ürünlerinin en pahalı ve en kaliteli ürünler olduğunu ekleyelim. Standart keman ölçüleri için en ideal yaş aralığı olan 13 yaş ve üzerinde keman fiyatları birazda kemanın tasarımındaki sıra dışı özelliklere göre artış gösterir.

Keman Nereden Alınır?

Her ne kadar kemana yeni başlayan öğrencilere ucuz bir keman almak uygun bir seçenekse de, güvenilir müzik marketlerden kemanın alınmaması durumunda, kemanda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle belirli bir standarttan şaşmamak müzik enstrümanı satın alırken büyük önem teşkil ediyor. Enstrümanın çok ucuz tercih edilmesi durumunda, enstrüman kısa sürede kırılabilir, bozuk sesler çıkarabilir ve öğrencinin müziğe ve kemana olan hevesini kaybetmesine yol açabilir.